POLECAMY

Młodzi i zdolni zagrają dla zakopiańczyków i turystów

 
 
 
 
 
24 stycznia 2014
 
Młodzi i zdolni zagrają dla zakopiańczyków i turystów
 
 
Na początku lutego 2014 w Zakopanem odbędą się trzy publiczne koncerty stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
 
Wtorek, 4 lutego, godz. 17.00 – Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b.
Piątek, 7 lutego, godz. 17.00 - Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, ul. Kasprusie 19.
Niedziela, 9 lutego, godz. 18.00 – Teatr WITKACEGO, ul. Chramcówki 15.

W koncertach wystąpią uczestnicy programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, należący do najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce.

Będą to uczestnicy warsztatów muzycznych, które przez wiele lat organizowano w Zakopanem. Po kilkuletniej przerwie nastąpił powrót do tego projektu. Warsztaty odbędą się 1-10 lutego 2014 i weźmie w nich udział 35 spośród 135 utalentowanych muzyków, którzy w tym roku szkolnym zostali przyjęci do programu pomocy wybitnie zdolnym.

Poza koncertami, młodzi muzycy z całej Polski będą się uczyć pod okiem wybitnych pedagogów i artystów. Będą także zwiedzać zimową stolicę Polski, odwiedzać muzea i galerie, obejrzą przedstawienie teatralne i pójdą w góry. Wezmą też udział w całej serii zajęć, spotkań i wykładów z różnych dziedzin (od literatury po... matematykę!).

Warto dodać, że wycieczkę w Tatry poprowadzi dawny stypendysta, biolog, dr Tomasz Zwijacz-Kozica. To nie jedyny dawny stypendysta Funduszu w kadrze warsztatów. Zajęcia prowadzić będą także między innymi dr Maria Gabryś z Uniwersytetu Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, dr Michał Mizera, teatrolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Agata Szymczewska, solistka, studentka Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze i całe grono innych znakomitych młodych instrumentalistów, którzy parę lat temu przyjeżdżali na zakopiańskie warsztaty w charakterze uczestników.

Warsztaty astronomiczne poprowadzi dawny stypendysta Sebastian Soberski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, plastyczne - Dorota Budacz z warszawskiej ASP, a filozoficzne - kierująca od kilku lat biurem Stowarzyszenia Maria Mach, również dawna stypendystka.

Dziesięć dni zajęć w Zakopanem pozwoli podopiecznym Funduszu pracować nad rozwojem swoich uzdolnień muzycznych, ale też odkrywać nowe dziedziny, poznawać świat z innej strony, nawiązywać nowe przyjaźnie.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie naukowców, lekarzy i studentów, pracujące od ponad 30 lat z utalentowanymi uczniami. Naukowcy, nieraz z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem, uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze.

Do grona współpracowników i członków stowarzyszenia co roku dołączają dawni stypendyści, którzy chętnie prowadzą zajęcia dla młodszych kolegów, nieraz jadąc specjalnie na funduszowe obozy z zagranicznych uczelni. Absolwenci programu są też bardzo aktywni społeczne, włączają się w wiele innych projektów popularyzatorskich i edukacyjnych, uruchamiają własne inicjatywy.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci ma status Organizacji Pożytku Publicznego (KRS 0000044710). Przekazując 1% podatku dla zdolnych dzieci inwestujesz w przyszłość nas wszystkich.

(em)